Siedem lat z okładem minęło od początku tzw. Arabskiej Wiosny, która zmieniła w sposób dramatyczny oblicze regionu, nie spełniając jednak nadziei pokładanych w niej przez miliony uczestników. Nowy Bliski Wschód to obszar jeszcze większych napięć, gdzie dawne potęgi regionalne – Irak i Syria – stały się teatrem wojen domowych, interwencji z zewnątrz, oraz rywalizacji państw sąsiednich. Globalny terroryzm o podłożu religijnym znalazł w tym regionie podatny grunt pod eksperyment z utworzeniem swojego „kalifatu”, a mniejszość kurdyjska uznała panujący chaos za szansę na wywalczenie niezależności - pisze dr Bruno Surdel, eskpert CSM, w analizie Nowy Bliski Wschód. Gra mocarstw o Syrię i Irak.

Więcej

W tym roku mija dokładnie 90 lat od nawiązania relacji między Meksykiem a Polską. Rok wcześniej prezydenci obu krajów podpisali w Meksyku porozumienie o wzajemnej współpracy W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem - pisze Pablo Lozano Lozano, sekretarz Ministerstwa Stosunków Międzynarodowych Meksyku w analizie Mexico-Poland. Towards strategic partnership.
 

Więcej

Świętujemy dziś 73. rocznicę odzyskania przez Indonezję niepodległości. Jako największy kraj muzułmański na świecie, Indonezja stara się angażować w sprawy wagi międzynarodowej i pomaga w budowaniu światowego pokoju. Jesteśmy również dumni, że nasz kraj gości rozpoczęte niedawno Igrzyska Azjatyckie 2018 - mówił Ambasador Indonezji w Polsce, Peter F. Gontha, 17 sierpnia 2018 roku, podczas uroczystości zorganizowanych przez Ambasadę Indonezji w Polsce z okazji uroczystości. Centrum Stosunków Międzynarodowych podczas wydarzenia reprezentowała Adrianna Śniadowska, analityk CSM.

Więcej

Wraz z ociepleniem klimantycznym, niektóre obszary, na przykład Syria, są nieustannie narażone na brak wody. Kryzys wodny, który dotknął mieszkańców Kapsztadu (Republika Południowej Afryki) jest kolejnym dowodem na to, że zjawisko niedoboru wody nie może być lekceważone. Temat ten powinien być jednym w głównych wątków, podczas najbliższego spotkania COP24, które odbędzie się w Katowicach, w grudniu tego roku - piszą Mahan Charmshir i Joshua Dankosky, współpracownicy Centrum Stosunków Międzynarodowych, w analizie "Water Security".Więcej

PARTNERZY