Jedną z ostatnich linii obrony projektu europejskiego jest unijna zdolność do obrony. Pod tym względem Europa jest nadal uzależniona od Ameryki w stopniu, który na dłuższą metę jest nie do przyjęcia – zarówno dla USA, jak i dla samych Europejczyków. Stany Zjednoczone od dawna, a nie dopiero od czasu prezydentury Donalda Trumpa, słusznie wskazują na to, że gospodarki Europy i USA są mniej więcej tej samej wielkości, a w związku z tym Ameryka nie może na stałe ponosić 70 proc. nakładów na obronę - piszą Janusz Reiter (założyciel i przewodniczący Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych) i Sigmar Gabriel w artykule dla Rzeczpospolitej.

Więcej

Podczas ostatnich wyborów w Niemczech nie udało się wyłonić partii, która mogłaby samodzielnie sprawować władzę, w związku z czym istnieje konieczność zawarcia koalicji. Wydaje się, że chadecy i socjaldemokraci rozumieją wagę sytuacji i zrobią wszystko, aby się dogadać. Inaczej państwo znajdzie się w głębokim kryzysie politycznym, jakiego do tej pory nie doświadczyło – tak dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, skomentowała dla PAP perturbacje związane z powstaniem rządu w Niemczech.

Cała rozmowa dostępna jest tutaj.

 

 

Początek roku to tradycyjnie okazja do snucia przyszłych scenariuszy, które w czasach tak ciekawych jak obecne coraz bardziej przypominają scenariusze politycznych thrillerów. Pod tym względem rok 2018 będzie rokiem szczególnym: patchwork ważnych rocznic i wydarzeń, które z całą pewnością okażą się brzemienne w skutki, co zapewni juniorowi trwałe miejsce w ludzkiej pamięci. Jakkolwiek są to jak zwykle prognozy, które mają szokować i zmuszać do myślenia, to upadek bitcoina (po szarży do 60 tys. USD), załamanie S&P i wprowadzenie przez Chiny petrojuanów brzmią złowieszczo realnie w świecie, który powoli przyzwyczaja się do realizacji scenariuszy najbardziej niewiarygodnych - pisze Rafał Bauer, członek Rady Fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych, na łamach Pulsu Biznesu.

Cały artykuł dostępny jest tutaj.
Dziś brytyjski rząd nie ma innej możliwości, niż rozpoczęcie procedury wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To nie będzie szybki proces. Negocjacje mogą potrwać nawet dekadę. To oznacza, że bardzo wiele się jeszcze wydarzy. Najpóźniej za 4 lata w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory i zmieni się rząd. Szkoci będą dążyć do powtórzenia referendum niepodległościowego. Jednocześnie UE się przeobrazi, być może uda się otworzyć nowe obszary współpracy. Nie sposób dziś przewidzieć, jaka będzie sytuacja za kilka lat, dlatego opcja „no Brexit” także jest możliwa – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w programie Polsat News 2 „To był dzień na świecie”

Więcej

Do sondaży krajowych w Stanach Zjednoczonych nie należy przykładać aż tak wielkiej wagi. Hillary Clinton prowadzi bowiem w 9 z 11 tzw. 'swing states', w których rozstrzygają się wybory. Wystarczy, że Clinton wygra w jednym z trzech dużych stanach takich jak Floryda, Ohio, bądź Północna Karolina. Ma więc różne możliwości aby osiągnąć te wymarzone 270 głosów elektorskich. Trump ma takich możliwości bardzo ograniczoną liczbę - powiedział dr Bartłomiej Nowak, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, komentując toczącą się kampanie o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych w programie To był dzień na świecie na antenie telewizji Polsat News 2.

Więcej

Takie kryzysy w historii UE się zdarzały, ale ten jest wyjątkowo głęboki dlatego, że Unia została uderzona z kilku frontów  - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska w głównym wydaniu Faktów TVN. Prezes CSM komentowała sytuację w Europie oraz propozycje zmian w funkcjonowaniu UE, zgłaszane nieformalnie przez państwa członkowskie. Ostatnio propozycję zawężenia Unii do 7-12 państw przedstawiły Włochy, którym na rękę jest głębsza integracja w gronie państw strefy euro, aby wyjść z głębokiego kryzysu finansowego. Szkoda, że to Włochy a nie Polska są „tym trzecim” wspierającym duet Niemcy – Francja w budowaniu koncepcji przyszłości europejskiego projektu – dodała Bonikowska.

Więcej

Niemcy w naturalny sposób będą łączyli takie przypadki z napływem imigrantów w ostatnich latach, a więc z polityką Pani Kanclerz Angeli Merkel. - tak serię ostatnich ataków za naszą zachodnią granicą skomentowała dr Małgorzata Bonikowska, Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w telewizyjnej Panoramie. Jest tak nawet wtedy, kiedy zamachu dokonuje osoba urodzona w Europie, tak jak to było w przypadku incydentu w Monachium. Wystarczyło, że rodzice tego chłopaka pochodzili z Iranu. I w dodatku inspirował się atakiem Andersa Breivika z 2011 roku w Norwegii, a nie terroryzmem islamskim. – dodała Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. 

Więcej

PARTNERZY