Bartłomiej Nowak: „Demystifying European enlargement: lessons for Ukraine and Brussels” - tekst opublikowany 16 grudnia w komentarzach ekspertów ‘The German Marshall Fund of the United States’. Unia Europejska powinna grać twardo: wykorzystać swoją władzę gate-keepera, przyznać, że cały projekt jeszcze nie jest skończony i że artykuł 49 z TEU obowiązuje. Nie kosztowałoby to Europejskich liderów nic, oprócz może odrobiny odwagi. Ukraina nie miałaby wymówki.

Więcej

"Republika Południowej Afryki jest dziś gospodarczą potęgą i silnym graczem w polityce międzynarodowej. Podziały społeczne jednak nie znikły, a polityka wewnętrzna jest zżerana przez korupcję i zdominowana przez grupy interesów, kontrolujące gospodarkę. Wielu czarnych obywateli nadal nie korzysta z możliwości jakie otwarzyło zniesienie apartheidu" - zapraszamy do lektury analizy ośrodka THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Więcej

Tekst Bartłomieja Nowaka „Growing Tension between the EU and its Members is Road to Nowhere” został opublikowany 15 listopada w komentarzach ekspertów na stronie ‘The German Marshall Fund of the United States’. Kraje członkowskie Unii muszą uważać, czego sobie życzą, jeśli chodzi o chęć powrotu do wcześniejszych kompetencji. Jeśli pójdą za słowami piosenki Franka Sinatry ‘I did it my way’, sytuacja szybko może się zmienić w AC/DC ‘Highway to Hell’.

Więcej

Liczymy na wsparcie organizacji samorządu gospodarczego i aktywne włączenie się w inicjatywy z zakresu dyplomacji ekonomicznej planowane na 2014 r. – powiedziała podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk podczas spotkania podsumowującego działania w zakresie promocji gospodarczej i wsparcia przez MSZ polskich przedsiębiorstw za granica w 2013 r., moderowanego przez członka rady fundacji CSM - Pawła Rabieja.

Więcej

2014 r. będzie kluczowy z punktu widzenia wzrostu potencjału polskiego eksportu i inwestycji polskich firm na rynkach zagranicznych. Trwają konsultacje dotyczące nowego, szczegółowego programu wspierania eksportu polskich firm. Zostanie on opracowany wspólnie przez Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Spraw Zagranicznych – zapowiedzieli Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki na konferencji „Ekspansja zagraniczna polskich firm w 2014” zorganizowanej 5 grudnia br. przez ośrodek THINKTANK, Centrum Stosunków Międzynarodowych i Ministerstwo Gospodarki i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Więcej

Rok 2013 był wyjątkowy pod względem eksportu dla polskiej gospodarki. W pierwszych dziewięciu miesiącach br. eksport wzrósł o 6,3% w stosunku do roku poprzedniego a eksport netto był głównym czynnikiem wzrostu polskiego PKB. Ten rok był również znamienny w procesie ekonomizacji polskiej polityki zagranicznej i ilości oficjalnych wizyt zarówno premiera jak i prezydenta RP.

Więcej

Centrum Stosunków Międzynarodowych we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera oraz Stowarzyszeniem Alumni i ośrodkiem analitycznym THINKTANK zorganizowało debatę na temat znaczenia negocjacji w sprawie TTIP dla relacji USA-UE. Celem konferencji było zarysowanie najważniejszych wyzwań stojących przed Europą i USA w kontekście TTIP oraz polskiego stanowiska w tych negocjacjach.

Więcej

PARTNERZY