Od 11 kwietnia do połowy maja w największej demokracji świata, liczącej 1,3 miliarda ludzi, będą trwały wybory parlamentarne. Walka o zdobycie maksimum miejsc w liczącej 543 posłów Izbie Niższej parlamentu federalnego rozegra się między starającym się o reelekcję premierem Narendrą Modim – jednym z liderów Indyjskiej Partii Ludowej (Bharatija Dżanata Party – BJP), a Rahulem Gandhim - od niedawna liderem opozycyjnego - pisze dr Tomasz Gerlach, ekspert CSM w analizie Indie: wybory parlamentarne.

Więcej

Inicjatywa Pasa i Szlaku, zaprezentowana jesienią 2013 przez Xi Jinpinga okazała się niespodzianką nawet w Chinach, które od lat podążały strategią wprowadzoną dwie dekady temu przez Deng Xiaopinga. Nowa chińska koncepcja zaskoczyła również inne kraje takie jak USA, Japonię, Indie i kraje członkowskie Unii Europejskiej - piszą dr Arvind Kumar, wykładowca Manipal Academy of Higher Education oraz prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego w publikacji China’s Belt and Road Initiative (BRI): India’s and EU’s Perspectives. 

Więcej

Dr Bruno Surdel, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, uczestniczył w XXVIII Międzynarodowej Krakowskiej Konferencji Bezpieczeństwa "Is NATO strong enough to deal with new security challenges?" z udziałem ekspertów i polityków z całego świata. Dyskutowano m.in. na temat wyzwań bezpieczeństwa NATO na wschodniej i południowej flance, więzów transatlantyckich czy roli Turcji w rejonie Morza Czarnego. Konferencja została zorganizowana przez ISS Fundacja Instytut Studiów Strategicznych we współpracy z Kwaterą Główną NATO oraz Konrad Adenauer Stiftung in Polen.

Więcej

O możliwościach studiowania w Hongkongu, tamtejszych programach stypendialnych i warunkach życia rozmawialiśmy na Uniwersytecie Warszawskim w gronie chińskich i polskich ekspertów oraz studentów Uniwersytetu Warszawskiego i licealistów zainteresowanych podjęciem edukacji za granicą. Gościem specjalnym wydarzenia był Stephen Lam Lik Hin, muzyk, absolwent kilku hongkońskich uniwersytetów, który opowiedział o swoich akademickich doświadczeniach. Wydarzenie zorganizowaliśmy we współpracy z Hong Kong Economic and Trade Office w Berlinie oraz Centrum Europejskim UW.

Więcej

Centrum Stosunków Międzynarodowych uczestniczyło w dyskusji "World Changers Night" na temat wyzwań, jakie czekają nas w przyszłości. W wydarzeniu zorganizowanym z okazji dnia kobiet z inicjatywy Ambasady Izraela w Polsce pod hasłem "Future is Female" uczestniczyło grono ekspertek z wielu rozmaitych dziedzin, m.in. dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, która moderowała stolik tematyczny "Future of Politics" i Agnieszka Ostrowska, dyrektor programowa CSM - "Future of Media".

Więcej

10-11 grudnia 2018 w Marrakeszu, pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych odbyła się konferencja międzyrządowa na temat migracji. 165 uczestniczących w niej państw uzgodniło treść Paktu Migracyjnego. Został przyjęty  19 grudnia na forum ONZ: 152 kraje głosowały za, 5 przeciw, 12 wstrzymało się.  To nie pierwszy raz, kiedy Maroko znalazło się w centrum uwagi w kontekście globalnych wyzwań. Dwa lata wcześniej w tym samym mieście odbył się COP22 czyli konferencja ONZ na temat zmian klimatycznych - pisze dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM w komentarzu Maroko: globalna gra, lokalny problem.

Więcej

Hongkong od zawsze promowany był z dumą jako „światowa metropolia Azji". Slogan ten nie jest w żadnej mierze przesadzony: to wibrujące, multikulturowe miasto, które ambitnie dąży do tego, aby w niedalekiej przyszłości stać się międzynarodowym centrum finansowym, konsekwentnie angażuje się w najróżniejsze projekty biznesowe w różnych zakątkach świata - od Kambodży, przez Arabię Saudyjską aż po Polskę - pisze dr Bruno Surdel, analityk i ekspert CSM w komentarzu "Hong Kong: emerging new world economic order".

Więcej

PARTNERZY