Unia Europejska i Indie potrzebują siebie nawzajem, aby lepiej zrozumieć procesy i zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Indie nie są dziś kluczowym partnerem dla Unii Europejskiej, tak samo jak UE dla Indii. Wzajemne relacje naznaczone są przez stereotypy i ciągłe niedocenianie znaczenia drugiej strony na scenie światowej - piszą eksperci w publikacji Centrum Stosunków Międzynarodowych Poland & India. Bilateral relations. Publikacja została przygotowana specjalnie na inaugurację przez LOT bezpośrednich lotów na trasie Warszawa - Delhi, która odbyła się 11 września 2019. 

Więcej

Znaczna część Hindusów cieszy się, że, wreszcie, po siedmiu dekadach, Kaszmir został w pełni zintegrowany z Indiami. Jednakże, z uwagi na fakt, że Indie są krajem demokratycznym, wiele osób odnosi się z niechęcią do uchylenia Artykułu 370, który zapewniał Kaszmirowi specjalny status. Reakcje na te historyczne zmiany dzielą społeczeństwo i regiony - pisz dr. D.K Giti (Profesor Polityki Międzynarodowej, JMI) w komentarzy Containing Global Fallout.  Analiza opublikowana została dzięki uprzejmości India News & Feature (INFA).

Więcej

Przez prawie 30 lat istnienia, Międzynarodowy Trybunał Kryminalny (ICC) osądził ponad tuzin pozwanych, spośród których 8 zostało uznanych za winnych - pisze prof. Klaus Bachmann, współpracownik CSM,  profesor politologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, członek zarządu Fundacji Stefana Batorego, prezes zarządu Fundacji na rzecz studiów europejskich (FEPS) we Wrocławiu, w analizie "A whip against violent dissidence. International criminal court's story".

 

Więcej

Jakie biznesowe możliwości mają małopolscy przedsiębiorcy w Unii Europejskiej? Tego między innymi dowiedzieli się uczestnicy konferencji: "Inteligentne specjalizacje w rozwiązywaniu wyzwań europejskich na przykładzie Małopolski", która odbyła się w Komitecie Regionów, w Brukseli, 24 lipca 2019 r. Wizyta studyjna do Brukseli, współorganizowana przez Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Centrum Stosunków Międzynarodowych, miała na celu zwrócenie uwagi na potencjał Małopolski i firm z tego regionu.

Więcej

Wycofanie się Stanów Zjednoczonych z paktu nuklearnego z Iranem (w maju zeszłego roku) i surowe sankcje nałożone na Teheran, spowodowały nową serię napięć pomiędzy światem zachodnim a Iranem. Wygląda na to, że Bliski Wschód stanął zatem u progu kolejnej wojny, która może potencjalnie wstrząsnąć nie tylko samym regionem, ale uderzyć również w samą Unię Europejską - pisze Mahan Charmshir, współpracownik Centrum Stosunków Międzynarodowych, w analizie Iran - US relations: is war approaching?


Więcej

28-29 czerwca Premier Japonii Shinzo Abe był gospodarzem kolejnego szczytu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata (G20) w Osace. Jego zaś wizyta w Teheranie miała przygotować przedpole do próby załagodzenia konfliktu między Iranem a USA. Jednak już 2 lipca Iran złamał część swoich zobowiązań wynikających z JCPOA. Tymczasem 13 czerwca, przed spotkaniem premiera Japonii z Najwyższym Przywódcą Islamskiej Republiki Iranu, Ajatollahem Ali Chamenei, zaatakowano w cieśninie Ormuz dwa tankowce z ładunkami dla Japonii - pisze dr Bruno Surdel, ekspert CSM, w analizie Iran na progu wojny. Bliskowschodnie ambicje Japonii.

Więcej

Ambasador Janusz Reiter, założyciel i przewodniczący Rady Fundacji CSM, wziął udział w sesji „America first - czy polityka Trumpa utrzyma się dłużej?” podczas warsztatów eksperckich zorganizowanych przez Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae" i Friedrich-Ebert-Stiftung Warschau w ramach ósmej edycji projektu „Polsko-niemiecki tandem bezpieczeństwa”. 1 lipca, w gronie ekspertów, naukowców i polityków debatowano przy okrągłym stole, jakie będą konsekwencje nowego kierunku, jaki obrała polityka zagraniczna USA, dla Europy.

Więcej

PARTNERZY