Globalne ocieplenie klimatu i topnienie lodowców w Arktyce otworzyły zupełne nowe perspektywy gospodarcze i strategiczne na Dalekiej Północy. Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku została ogłoszona przez prezydenta China Xi Jinpinga w 2013 r. i zakładała ogromne inwestycje infrastrukturalne na szlakach lądowych z Państwa Środka do Europy oraz na Morskim Jedwabnym Szlaku. Chiny nie są państwem arktycznym ale w roku zainicjowania Pasa i Szlaku zdołały uzyskać status członka obserwatora ekskluzywnej Rady Arktycznej - pisze dr Bruno Surdel, ekspert CSM, w analizie Polarny Jedwabny Ślad.

Więcej

W maju 2019 r. Polacy już po raz czwarty będą głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do tej pory polscy wyborcy nie przywiązywali do tego zbyt dużej wagi (frekwencja wynosiła poniżej 25 proc.), teraz jednak to może się zmienić. Obecne wybory są wyjątkowo ważne nie tylko dlatego, że polskie partie traktują je jako test przed wyborami parlamentarnymi, ale przede wszystkim ze względu na skalę wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska - czytamy w publikacji Parlament Europejski: czy go znacie?, przygotowanej przez Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Więcej

Polacy są jednym z czterech najbardziej przychylnie nastawionych do UE narodów – zaraz po Irlandczykach, Bułgarach i mieszkańcach Luksemburga. Jednak gdy spojrzymy na tę sprawę z bliska, okaże się, że unijne aspiracje pojmują po swojemu. Kiedy pytamy się o korzyści z członkostwa, większość Polaków mówi o funduszach unijnych, swobodnym przepływie osób – bo pracować można w całej Europie - czytamy we wstępie Ambasadora Marka Prawdy do publikacji przygotowanej przez dr Małgorzatę Bonikowską, prezesa Centrum Stosunków Międzynarodowych dla Komisji Europejskiej – Przedstawicielstwa w Polsce. 

Więcej

Nadzieje na bezproblemowy i szybki proces przechodzenia Birmy (Mjanma) od wojskowej dyktatury, trwającej niemal sześćdziesiąt lat, do demokracji typu zachodniego wydają się coraz bardziej płonne. Sprzeczności wewnętrzne nękające to państwo są na tyle duże, iż proces transformacji natrafia na rafy, o które mogą się rozbić prodemokratyczne reformy. W centrum krytyki znalazła się Aung San Suu Kyi – dawna liderka opozycji i ikona walki o demokrację a obecnie symbol bierności cywilnego rządu wobec wpływów armii - pisze Krzysztof Renik w analizie Pryskające złudzenia. Birma na rozdrożu.

Więcej

Od 11 kwietnia do połowy maja w największej demokracji świata, liczącej 1,3 miliarda ludzi, będą trwały wybory parlamentarne. Walka o zdobycie maksimum miejsc w liczącej 543 posłów Izbie Niższej parlamentu federalnego rozegra się między starającym się o reelekcję premierem Narendrą Modim – jednym z liderów Indyjskiej Partii Ludowej (Bharatija Dżanata Party – BJP), a Rahulem Gandhim - od niedawna liderem opozycyjnego - pisze dr Tomasz Gerlach, ekspert CSM w analizie Indie: wybory parlamentarne.


Więcej

Inicjatywa Pasa i Szlaku, zaprezentowana jesienią 2013 przez Xi Jinpinga okazała się niespodzianką nawet w Chinach, które od lat podążały strategią wprowadzoną dwie dekady temu przez Deng Xiaopinga. Nowa chińska koncepcja zaskoczyła również inne kraje takie jak USA, Japonię, Indie i kraje członkowskie Unii Europejskiej - piszą dr Arvind Kumar, wykładowca Manipal Academy of Higher Education oraz prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego w publikacji China’s Belt and Road Initiative (BRI): India’s and EU’s Perspectives. 

Więcej

Dr Bruno Surdel, ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych, uczestniczył w XXVIII Międzynarodowej Krakowskiej Konferencji Bezpieczeństwa "Is NATO strong enough to deal with new security challenges?" z udziałem ekspertów i polityków z całego świata. Dyskutowano m.in. na temat wyzwań bezpieczeństwa NATO na wschodniej i południowej flance, więzów transatlantyckich czy roli Turcji w rejonie Morza Czarnego. Konferencja została zorganizowana przez ISS Fundacja Instytut Studiów Strategicznych we współpracy z Kwaterą Główną NATO oraz Konrad Adenauer Stiftung in Polen.

Więcej

PARTNERZY