Stosunki Pekin-Ankara są skomplikowane. Jednak Turcy potrzebują inwestycji z Państwa Środka, zatem nie mają innego wyjścia, jak wziąć pod uwagę interesy Chin związane z bezpieczeństwem państwa (Xinjiang, Ujgurowie w Syrii) i współpracować z Pekinem w tym zakresie. Chińskie inwestycje w Turcji są kompleksowe i obejmują takie strategiczne sektory gospodarki jak transport, energetyka (w tym energia jądrowa), logistyka, bankowość i sektor finansowy, a także nowe technologie i handel elektroniczny - pisze dr Bruno Surdel, analityk CSM, w komentarzu opublikowanym przez Observatoire francais.

Więcej

Coroczne sesje Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych (ZO ONZ) są dla wielu państw okazją do przedstawienia światu swoich racji w zakresie polityki zagranicznej, rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwa oraz sporów i konfliktów w wymiarze regionalnym i globalnym. Tegoroczna 73. sesja ZO ONZ odbyła się w okresie szczególnym dla świata: to czas rosnących napięć pomiędzy najpotężniejszymi mocarstwami, wojen handlowych i atmosfery niepewności zarówno na rynkach wschodzących jak i w bogatej Europie - pisze dr Bruno Surdel, eskpert CSM, w analizie Chiny w Narodach Zjednoczonych.

Więcej

Pomimo pogłębiających się relacji handlowych pomiędzy Chinami a Zachodem, ten ostatni wydają się być zawiedziony niskim poziomem chińskich inwestycji zagranicznych - mówili eksperci podczas panelu Czy Chiny są najpotężniejszym krajem na świecie?, zorganizowanego przez Centrum Stosunków Międzynarodowych, podczas tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei. Panel moderowała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, a wśród zaproszonych ekspertów byli: Grzegorz W. Kołodko, Charles Bark, Bo Ji oraz Kelvin Tay.

Więcej

„Polska i Republika Korei nawiązały stosunki dyplomatyczne w listopadzie 1989 r. Dziś Korea jest dla Polski największym inwestorem spośród krajów azjatyckich” – powiedział Choi Sung-Joo - Ambasador Republiki Korei, podczas Święta Narodowego oraz Święta Sił Zbrojnych tego kraju. Korea obchodzi tego dnia rocznicę utworzenia swego pierwszego państwa. W 2017 roku firmy z Korei Południowej zainwestowały w Polsce 1,9 mld euro - najwięcej spośród inwestorów zagranicznych obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Dotyczy do przede wszystkim sektora elektromobilności. Z drugiej strony - podobnie jak w przypadku relacji gospodarczych z Chinami – Polska ma deficyt w handlu z Republiką Korei, głównie ze względu na ochronę rynku stosowaną przez koreański rząd.

Więcej

Polskę i Wietnam łączą historyczne podobieństwa. Oba kraje umiały podnieść się, pomimo ciężkiej i krwawej historii i dziś rozwijają się w zawrotnym tempie - mówił ambasador Wietnamu w Polsce, Vu Dang Dung podczas uroczystości z okazji 73. rocznicy odzyskania przez Wietnam niepodległości. Podczas oficjalnej części ceremonii wystąpili również minister Tadeusz Kościński, marszałek Kornel Makowiecki oraz przedstawiciele mniejszości wietnamskiej w Polsce.

 

Więcej

Ambasada Meksyku w Polsce zorganizowała obchody Dnia Niepodległości Meksyku w Warszawie - Día de la Independencia. W spotkaniu uczestniczyli Urzędnicy Państwowi, businessmani, artyści, profesorzy oraz dziennikarze, a także korpus dyplomatyczny i społeczność meksykańska mieszkająca w Polsce. Po części oficjalnej Ceremonii zarówno społeczność meksykańska, jak i goście specjalni mogli rozkoszować się muzyką oraz kuchnią meksykańską, dzieci z kolei mogły wziąć udział w meksykańskich zabawach, takich jak gra z piñatą oraz nagradzanym konkursie na najlepszy strój meksykański. 16 września 1810 roku ksiądz Migiel Hidalgo y Costilla biciem w dzwony wezwał Meksykanów do zrywu przeciw Hiszpanii. Po trwających dekadę walkach kraj uzyskał niepodległość w 1821 roku.

Więcej

Polska jako rynek fin-tech szybko goni inne rynki. Ale mamy jeszcze sporo do zrobienia - mówili eksperci podczas panelu dyskusyjnego „Polski Fintech 2018”, który odbył się w ramach 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy. W wydarzeniu, moderowanym przez dr Małgorzatę Bonikowską, wzięli udział najważniejsi eksperci tego sektora: Piotr Brewiński, współzałożyciel FinTech Poland Fundation, Ewa Wernerowicz, prezes VIVUS Finance, Paweł Sobkow, szef spółki Pinewood, Artur Granicki, dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych w Komisji Nadzoru Finansowego oaz Brunon Bartkiewicz, prezes ING Bank Śląski.
 

Więcej

PARTNERZY