Stany Zjednoczone zawsze były najważniejszym partnerem międzynarodowym Unii Europejskiej. W sferze bezpieczeństwa, oczywiście, większość państw unijnych należy również do NATO, w którym dominującą rolę odgrywa Waszyngton. W polityce także, UE jest ściśle związana z USA, mimo tarć personalnych. Ludzie, którzy twierdzą, że Donald Trump oznacza wielką zmianę powinni sobie przypomnieć masowe protesty przeciwko Georgowi W. Bushowi w 2003 r. i Ronaldowi Reaganowi 20 lat wcześniej - pisze dla EUROACTIV Polska prof. Salvatore Babones, ekspert i doradca naukowy Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Więcej

Pewnym niebezpieczeństwem – które nie znikło wraz z wyborami we Francji i przełamaniem trendu populistycznego – jest, że znaczna część ludzi w Europie ma duży dystans do wizji Europy jako federacji. Tymczasem Juncker ewidentnie taką wizję ma. To nie jest nowa idea, ale kontynuacja tego, do czego jesteśmy w pewnym sensie przyzwyczajeni jeżeli chodzi o rozwój projektu europejskiego. Jednak trzeba pamiętać, że wcześniej zdarzyły się takie zjawiska, jak odrzucenie unijnej konstytucji, wzrost elektoratów partii populistycznych, obecność sceptyków w Parlamencie Europejskim i w końcu Brexit – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, na antenie programu Polsat News „To był dzień na świecie”.

Więcej

Położenia ani sąsiadów sobie nie wybieramy. Jeśli zostaniemy osamotnieni, odsuniemy się od Zachodu, to trafimy na Wschód. Polska nie jest wyspą i nią nie będzie. Nie jesteśmy Szwajcarią, nie mamy też dziś ani politycznej, ani gospodarczej siły, by budować własny blok państw miedzy UE a Rosją. Jeśli nie przyjmiemy euro, Grupa Wyszehradzka się rozpadnie, bo Czesi i Węgrzy deklarują, że to zrobią w ciągu kilku lat, a Słowacja w strefie euro już jest – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w debacie dnia na antenie TVN24 BIS.

Więcej

Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że Angela Merkel utrzyma swój urząd. Dla Polski wariant kontynuacji jest korzystny dlatego, że partia chrześcijańsko-demokratyczna i osobiście Angela Merkel wykazują dużo zrozumienia i dla sytuacji w naszym kraju, i w Europie środkowo-wschodniej. Kanclerz Merkel reprezentuje relatywnie twardą pozycję wobec administracji Wladimira Putina i Rosji. Oczywiście interesy Niemiec i Rosji to jest zawsze czuły punkt w stosunkach polsko-niemieckich, więc tutaj zapewne będzie nadal dużo rozbieżności.


Więcej

Dzisiaj wydaje się, że Europejczycy, co pokazują badania Eurobarometru, po pierwsze są bardziej proeuropejscy, odrobinę więcej optymistyczni, jeśli chodzi o wspólnotę europejską, o Unię Europejską, co oznacza również większy kredyt zaufania do obecnych elit. To może właśnie przełożyć się na wyniki wyborów w Niemczech, gdzie Niemcy konserwatywni dość w swoich wyborach i bardzo ostrożni w pójściu w radykalna stronę, jeśli chodzi o politykę, mogą ten mandat po raz kolejny powierzyć sprawdzonemu przywódcy – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, w wywiadzie dla PAP opublikowanym w Gazecie Prawnej.

Więcej

Korea Północna to na pewno poważny problem dla świata. Należy jednak raczej wykluczyć rozwiązanie militarne. Przede wszystkim dlatego, że wojna w Azji Wschodniej nie leży w interesie Chin. O ile utrzymywanie Zachodu w niepewności, co zrobi Kim, jest Pekinowi na rękę, o tyle akcja zbrojna Korei Północnej oznaczałaby koniec globalizacji, której Chiny są dziś największym orędownikiem i beneficjentem – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w audycji EKG radia TOK FM.


Więcej

PARTNERZY