Punktów łączących Pragę i Warszawę jest wiele. Po konsultacjach umocniło się wspólne stanowisko w wielu kwestiach, tylko nie wiadomo, jakie to stanowisko będzie miało przełożenie na decyzje Brukseli. Oba państwa w pewnym momencie postanowiły wejść w konflikt ze Wspólnotą, choćby w kwestii praworządności. Przynajmniej tak to odebrała strona unijna. Choć obecnie zarówno Berlin, jak i Paryż wyciągają do Polski rękę i sugerują bliższą współpracę. Obie te stolice widzą, że w Polsce jest potencjał, że jest to kraj wysokorozwinięty z poważnym potencjałem i musi być brany pod uwagę - mówił ekspert CSM, Łukasz Polinceusz, na antenie Polskiego Radia.

Więcej

Ze strony prezydenta Francji zaproszenie szefa dyplomacji Iranu na szczyt grupy G7 w Biarritz było ryzykownym zagraniem. Z drugiej strony prezydent Donald Trump, który chciał wymusić powrót Rosji do tego grona, dostał odpór na swoją propozycję, a mimo to jednocześnie spotkanie zakończyło się jakąś zgodą. Na początku było niedobrze, niesympatycznie i napięcia były widoczne, ale spotkanie przyniosło chwilowe załagodzenie nastrojów - mówiła dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, na antenie Polskiego Radia.

Więcej

Kaszmirczycy w idealnym obrazie dążą do niepodległości. Chcieliby być w przyszłości zupełnie niezależnym państwem, trochę jak Kurdowie. To w aktualnej sytuacji politycznej jest jednak absolutnie nierealnym postulatem. Wielu indyjskich polityków uważa Kaszmir za swoje terytorium. Sam fakt częściowej autonomii Kaszmiru z 1947 roku niektórzy z Hindusów uważali za wielki błąd historyczny. Opinia publiczna w Indiach jest więc niezwykle pozytywnie nastawiona do obecnych decyzji rządu – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, komentując zmianę statusu tej prowincji przez władze indyjskie w wyniku usunięcia z konstytucji artykułu gwarantującego indyjskiej części Kaszmiru częściową autonomię.

Więcej

Każde państwo UE pojedynczo jest słabe w stosunku do takich gigantów jak Chiny, Rosja czy USA. Ale w praktyce Unia bardzo często nie mówi jednym głosem, głównie dlatego, że są rozbieżności polityczne pomiędzy państwami. Główną uwagą na najbliższą "pięciolatkę" jest to, na ile instytucjom reprezentującym Unię, uda się zbudować taki rodzaj relacji z państwami członkowskimi, których interesy kumulują się w Radzie, żeby można było mówić wspólnym głosem - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, na antenie Polskiego Radia.


Więcej

Te wybory do Parlamentu Europejskiego były absolutnie wyjątkowe. Po pierwsze ze względu na frekwencję, która przekroczyła w UE 50%. Po drugie, bo po raz pierwszy zaczęła się rodzić europejska przestrzeń publiczna. W poszczególnych państwach z uwagą śledzono to, jaki będzie wynik wyborów w pozostałych i kto do jakiej frakcji politycznej w UE trafi. Czołowi kandydaci międzynarodowych partii politycznych wspierali partie bliźniacze w różnych krajach, a debata dotyczyła naprawdę problemów europejskich: opodatkowania dużych firm, regulacji nowych technologii, katastrofy klimatycznej, nierówności, płacy minimalnej, migracji, armii - mówił dr Bartłomiej E. Nowak, ekspert CSM, na antenie TVN 24.

Więcej

Z punktu widzenia debaty europejskiej, w polskiej kampanii nie było wyraźnych odniesień do spraw europejskich. W przeciwieństwie do, na przykład Francji czy Włoch, my nie debatowaliśmy o przyszłości Unii, reformie, wyzwaniach globalnych. Kampania była skierowana na kwestie krajowe. To, że we Francji wygrała partia Marine LePen świadczy o tym, że negatywne nastawienie do obecnego kształtu UE jest faktem i zupełnie nie wiadomo, jak potoczą się dziś losy poszczególnych grup parlamentarnych w PE - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes CSM, na antenie Radio TOK FM, komentując rezultaty wczorajszych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Więcej

PARTNERZY